zaloguj
Punkt widokowy na wzgórzu Gosań

Punkt widokowy na wzgórzu Gosań

Po leżakowaniu na plaży i zwiedzeniu najciekawszych międzyzdrojskich atrakcji warto przybrać nieco inną perspektywę i spojrzeć na wszystko z góry. W Międzyzdrojach mamy ku temu doskonałą okazję dzięki aż 4 punktom widokowym znajdującym się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Punkt widokowy na wzgórzu Gosań należy do tych najwyższych na całym wybrzeżu, bo wznosi się aż 93 m nad poziomem morza.

Ślady historii

W przeszłości wzgórze nosiło niemiecką nazwę Gosan Berg. To jednak nie jedyny ważny fakt w historii tego miejsca, w latach 50 XX wieku znajdował się tutaj punkt obserwacyjny użytkowany przez Baterię Artylerii Stałej Międzyzdroje oraz schron. Po dziś dzień możemy tutaj podziwiać pozostałości po betonowej wieży obserwacyjnej i schronach. W pogodny dzień, jeśli wytężymy wzrok być może zdołamy wypatrzeć w wodach Bałtyku wrak niemieckiego betonowca „Karl Finsterwalde”. Statek ten który od roku 1941służył do przewożenia benzyny syntetycznej, w roku 1945 został zbombardowany w porcie przez Amerykanów. W czasie najazdu wojsk radzieckich wrak służył jako ochrona toru wodnego prowadzącego do Szczecina. Dopiero po wojnie został odholowany do Zatoki Pomorskiej gdzie spoczywa do dziś.

Malownicze widoki z punktu widokowego Gosań

Z punktu widokowego Gosań rozciąga się piękny widok na Zatokę Pomorską , Międzyzdroje , Świnoujście, a nawet zarysy miasta Alhbeck, położonego w Niemczech. To również doskonała okazja do podziwiania okazałości naszego polskiego morza oraz imponujących wybrzeży klifowych. Ci którzy zastanawiają się nad oglądaniem z wzgórza zachodu słońca mogą być pewni, że widok zapiera dech w piersiach.

Droga na szczyt

Do punktu widokowego od drogi prowadzi nas około 400 metrowa ścieżka, wznosząca się łagodnie pod górę. Ścieżka na całym odcinku jest ogrodzona poręczami, którymi można się wspomagać podczas drogi na szczyt. Sama droga na wzgórze również należy do przyjemnych, ponieważ prowadzi wśród urokliwej morskiej buczyny. Bez względu na długość trasy czy ewentualną trudność jaką mogłaby komuś sprawić, widoki jakie na nas czekają na górze są warte każdego poświęcenia.

Kiedy i gdzie?

Punkt widokowy jest czynny cały rok i niezależnie od pory roku zachwyca piękną panoramą. Wzniesienie znajduje się ok. 4 km od Międzyzdrojów, przy drodze wojewódzkiej nr 102 pomiędzy Międzyzdrojami a Dziwnowem. Wejście na wzgórze jest dobrze oznakowane, niedaleko znajduje się również niestrzeżony parking, odpłatny w okresie letnim. Sam wstęp na punkt widokowy jest bezpłatny.

Strony www dla pensjonatów, hoteli, apartamentów
Strony www dla pensjonatów, hoteli, apartamentów

Mapa strony
Świnoujście noclegi