zaloguj
Kościół św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach

Kościół św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach

Miejscem wartym odwiedzenia podczas wypoczynku w Międzyzdrojach, jest z pewnością piękny i klimatyczny, neogotycki kościół wybudowany w latach 1860-1862. Świątynie wybudowano we współpracy pruskiego architekta królewskiego Friedrich Augusta Stülera oraz króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Kościół zbudowany jest z wypalanej cegły, na planie czteroboku, wraz z wieżą krytą cegłą. Na wieży znajduje się zegar oraz dzwony z 1920 roku. Z wieży o godzinie 12:00 rozbrzmiewa hejnał miasta, a o godz. 8:45 i 15 fanfary świętego Piotra. W roku 1980 dobudowana została kaplica, zwana Kaplicą Pojednania, w której oglądać możemy między innymi pasyjkę Jezusa Ukrzyżowanego pochodzącą z przełomu XIX/XX wieku. Kościół mieści się przy ulicy Lipowej.

Kościół bogaty w historię

Początkowo świątynia należała do wyznania protestanckiego, dopiero w roku 1946 kościół stał się ośrodkiem kultu rzymskokatolickiego. Budynek bardzo ucierpiał podczas II wojny światowej, rozkradzione zostało jego wyposażenie. Do dnia dzisiejszego przetrwały jedynie dwa obrazy olejne, Chrystusa chodzącego po morzu i św. Piotra tonącego oraz Chrystusa w Ogrójcu, dzieła te pochodzą z połowy XIX wieku. Oprócz tego zachowany został drewniany krucyfiks oraz neogotycka chrzcielnica. W świątyni znajduje się relikwiarz ze szczątkami świętych, między innymi św. Jadwigi Śląskiej oraz św. Faustyny Kowalskiej.

Przy kościele znajduje się plebania, która została wybudowana w roku 1894 z czerwonej cegły.

Piękne brzmienia historycznych organów.

W kościele znajdują się oryginalne organy z roku 1862, których brzmienia możemy wysłuchać na licznie organizowanych tu muzycznych festiwalach międzynarodowych zarówno organowych jak i chóralnych.

Gwiazda Zaranna

Zanim kościół św. Piotra Apostoła został świątynią o wyznaniu katolickim, wierni uczęszczali do prowadzonej od 1902 roku kaplicy „Stella Matutina” czyli Gwiazda Zaranna. Kaplica będąca również hospicjum, po dziś dzień prowadzona jest przez siostry Boromeuszki. Obecnie znajduje się tu również ośrodek wczasowy. Kaplica znajduje się przy ulicy Krótkiej 5.

Strony www dla pensjonatów, hoteli, apartamentów
Strony www dla pensjonatów, hoteli, apartamentów

Mapa strony
Świnoujście noclegi