zaloguj
Położenie, walory przyrodnicze Międzyzdrojów

Położenie, walory przyrodnicze Międzyzdrojów

Uzdrowisko Międzyzdroje

Okres rozkwitu i systematycznego zdobywania sławy przez Międzyzdroje to przede wszystkim XVIII wiek, jeden z znanych berlińskich lekarzy, odkrywa walory uzdrowiskowe klimatu Pomorza Zachodniego.  Już wkrótce walory klimatu Międzyzdrojów dostrzegają także Anglicy.  W 1832 roku, do kurortu przybywają pierwsi letnicy, już wkrótce dzisiejszy polski kurort staje się bardzo popularnym miejscem wypoczynku dla Niemców. Tym samym rozpoczyna się nowa era funkcjonowania kurortu, era, która zapoczątkowała uzdrowiskową tradycję Międzyzdrojów. Transgraniczne położenie przysporzyło miejscowości wielu turystów, zwłaszcza, że odpoczynek tutaj był znacznie tańszy.  Uruchomienie zakładu przyrodoleczniczego, zapoczątkowało uzdrowiskową sławę Międzyzdrojów. Początek XX wieku to najważniejszy okres rozwoju  tradycji uzdrowiskowej Międzyzdrojów, powstają wówczas pierwsze pensjonaty i ośrodki uzdrowiskowe. Dzisiejsze Międzyzdroje oferują swoim turystom nie tylko wspaniałe warunki do odpoczynku, ale także warunki do realnej poprawy swojego zdrowia. Do Międzyzdrojów zjeżdżają turyści z całej Polski, mający problemy z układem oddechowym, krążenia, a także osoby posiadające problemy ze skórą. Nowoczesna baza sanatoriów, przyciąga także gości zagranicznych. Sanatoria w Międzyzdrojach oferują nie tylko rehabilitację, ale także gwarantują udany wypoczynek. Sanatoria Międzyzdroje wykorzystują klimatyczne walory miejscowości, ale także korzystają z nowoczesnych metod leczniczych, takich jak egzotyczne masaże, wody termalne, kąpiele mineralne.

Wyspa Wolin i Woliński Park Narodowy

Wyspa Wolin to największa polska wyspa, a zarazem najlepiej rozwinięta baza turystyczna w kraju. Od stałego lądy wyspę oddziela cieśnina Dziwna, Zalew Szczeciński oraz Zalew Kamieński. Wyspa Wolin to przede wszystkim wzgórza morenowe, przepiękne lasy, podłoże kredowe, dziewicze tereny oraz niezapomniany wyspiarski klimat i krajobraz. Znajdujące się na terenie Wyspy Wolin Międzyzdroje przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym klimatem i położeniem. Nieodłącznym towarzyszem i komponentem sławy i klimatu Międzyzdrojów jest Woliński Park Narodowy. Woliński Park Narodowy to miejsce najwyższych w Polsce klifów. Woliński Park Narodowy znajduje się z północno- zachodniej części Wyspy Wolin. Warto także zaznaczyć, że jako jedyny w Polsce park, obejmuje on obszar także jednej mili morskiej. Czyli chroni prawie 2 km Morza Bałtyckiego od brzegu, a także północną część Zalewu Szczecińskiego. Park to nie tylko morski klimat, to także atrakcyjne punkty widokowe, z których roztacza się iście rajski widok na pobliskie wyspy i okolice. Warto zwiedzać wyspę, także z perspektywy punktów widokowych takich jak Kawcza Góra czy Góra Gosań.  Park otwarty jest na turystów- na jego terenie znajduje się aż 44 km szlaków turystycznych. To spora dawka turystycznych wrażeń, które spokojnie wypełnią nam dni niepogody i stagnacji podczas urlopu.  Woliński Park Narodowy to także miejsce życia żubrów oraz słynnego orła bielika. Międzyzdroje leżące na terenie Wolińskiego Parku Narodowego to atrakcja o randze światowej. Polecana każdemu, kto ceni niepowtarzalną i dziewiczą przyrodę, a także dla tych, którzy pasjonują się historią, zarówno to pradawną- Wyspa Wolin jako miejsce życia plemion Winetów, czy historii XX wieku- znajdująca się na terenie parku wyrzutnia rakiet V3.

Lasy - potęga Międzyzdrojów i okolic

Specyficzna fauna i flora, żyjąca w zgodzie z antropologicznym krajobrazem to jedna z największych atrakcji przyrodniczych Międzyzdrojów i okolic.  Znajdują się tutaj zarówno lasy liściaste- m.in. bukowe jak i iglaste, większość kompleksów leśnych ma charakter mieszany.  Liczne bory sosnowe to idealne miejsca na jesienne grzybobranie.  Lasy to miejsce życia wielu gatunków ptaków , a wśród nich kukułki, dzięcioły, biegusy. Wysokie brzegi klifowe to doskonały mikroklimat dla rozwoju i życia ciekawej roślinności m.in. buczyny pomorskiej. Lasy to także liczne rezerwaty, które chronią najrzadsze okazy roślinne i zwierzęce Wolińskiego Parku Narodowego. Lasy to potęga wyspy Wolin, doskonale przystosowane są do zwiedzania, zarówno przez indywidualnych turystów jak i grupy zorganizowane. Na terenie lasów znajduje się ponad 40 km dobrze oznakowanych szlaków turystycznych.  Jeżeli zaplanowaliśmy swój urlop w Międzyzdrojach, możemy poddać się zarówno czynnemu jak i biernemu wypoczynkowi. Coś dla ciała i coś dla duszy- lasy to jedna z najlepszych form relaksu i szeroko rozumianej rekreacji, a jeżeli znudzi nam się obcowanie z unikalną przyrodą, warto udać się do centrum tętniącego życiem Międzyzdrojów.

Atrakcyjne położenie

Międzyzdroje to kurort nadmorski, który swoim turystom ma bardzo wiele do zaoferowania. Większość atutów związanych jest z korzystnym i niecodziennym jak na warunki polskie położeniem geograficznym. Międzyzdroje leżą bowiem na wyspie Wolin- największej polskiej wyspie, która charakteryzuje się niecodzienną roślinnością, wyróżniającym mikroklimatem oraz dziewiczymi terenami.  Kurort leży pomiędzy charakterystycznymi wysokimi brzegami klifowymi a Wolińskim Parkiem Narodowym. Warto także zaznaczyć, że Międzyzdroje leżą na najstarszym geologicznie obszarze Wyspy Wolin, z dominującymi wzgórzami morenowymi oraz śródleśnymi jeziorkami o charakterze polodowcowym. Ten typ położenia geologicznego, wpływa korzystnie nie tylko na ukształtowanie terenu, ale przede wszystkim na walory krajobrazowe miasta. Międzyzdroje i okolice charakteryzuje pagórkowaty typ krajobrazu, co ma odzwierciedlenie nie tylko w walorach krajobrazowych, ale przekłada się także na infrastrukturę drogową, która przypomina górskie tereny południowej Polski.  Warto także zaznaczyć, że w wielu miejscach na terenie Międzyzdrojów i okolic obserwujemy kredowe podłoże. Kredowe podłoże ukształtowało najpiękniejsze jezioro w województwie zachodniopomorskim- Jeziorko Turkusowe. Ciekawe uwarunkowania geologiczne i przyrodnicze stworzyły unikalny mikroklimat, dzięki któremu miejscowość już w XVIII wieku stała się znana dzięki swoim właściwościom uzdrowiskowym. Klimt morski to przede wszystkim bardzo wilgotne powietrze, bogate w wysokie stężenie jodu oraz soli mineralnych. Walory klimatyczne nasilają się zwłaszcza w okresie jesiennym. Międzyzdroje oferuje swoim turystom także bogatą i unikalną przyrodę, która doskonale przystosowała się do antropologicznego charakteru krajobrazu. A może to antropologiczny krajobraz dostosował się do wszechobecnej przyrody?

Strony www dla pensjonatów, hoteli, apartamentów
Strony www dla pensjonatów, hoteli, apartamentów

Mapa strony
Świnoujście noclegi