zaloguj
Okolice Międzyzdrojów - żeby było ciekawie, nie zawsze musi być słońce!

Okolice Międzyzdrojów - żeby było ciekawie, nie zawsze musi być słońce!

Wzgórze Zielonka

Wzgórze Zielonka- jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie panorama z punktu widokowego obejmuje deltę wsteczną Świny, Morze Bałtyckie, Zalew Szczeciński oraz Jezioro Wicko Wielkie. Niespełna 5 km od Międzyzdrojów znajduje się 81 metrowe wzgórze do którego tłumnie przybywają turyści stacjonujący w Międzyzdrojach. Tak wspaniałego widoku w Polsce nigdzie nie ma, tutaj szczególnie zaznacza się wyspiarski charakter tej części Pomorza Zachodniego.  Wzgórze znajduje się w miejscowości Lubin na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Warto także podkreślić, że w latach 1993/ 94 widok jaki rozpościera się z wzgórza, został uznany przez Towarzystwo  Przyjaciół Przyrody „Krajobrazem roku”.  Kiedy pogoda sprzyja, ze wzgórza widać także Ahlbeck- malowniczy niemiecki kurort, niedaleko Świnoujścia.  Obszary wyspiarskie, które stanowią integralną części Wolińskiego Parku Narodowego to także „europejska ostoja ptaków”,  jedyna taka ornitologiczna atrakcja w Polsce.  Lubin, który znajduje się niedaleko Międzyzdrojów, to malownicza wioska, niegdyś dobrze prosperująca osada rybacka, która do dzisiaj jest rajem dla wędkarzy oraz osób ceniących malownicze ścieżki rowerowe.

Jeziorko Turkusowe

Jeziorko Turkusowe to niewątpliwie najpiękniejsze jeziorko Wolińskiego Parku Narodowego.  Do lat 50tych ubiegłego wieku działała tutaj kopalnia odkrywkowa kredy, to właśnie wapienne podłoże nadaje bajecznej turkusowej barwy . Promienie słoneczne, które odbijają się od wody, która zawiera substancje wapienne oraz podłoże wapienne tworzą iście bajeczny krajobraz. Jeziorko Turkusowe znajduje się we wsi Wapnica, nieopodal Międzyzdrojów na terenie Wolińskiego Parku Narodowego.  Blisko jeziorka znajduje się restauracja, w której można zjeść dobry obiad. Jeziorko Turkusowe to sztuczny zbiornik wodny, o głębokości 21 metrów, jest to zbiornik o charakterze kryptodepresji-dno jeziora leży poniżej poziomu morza. Jeziorko Szmaragdowe ( bo taką też ma nazwę) warto zobaczyć podczas wycieczki po Wolińskim Parku Narodowym.

Rezerwat żubrów

Pokazowa zagroda żubrów znajduje się niespełna 30 minut pieszej wycieczki od Międzyzdrojów. To jedna z najatrakcyjniejszych części Wolińskiego Parku Narodowego. Teren, który zajmują żubry zajmuje ponad 20 ha, dookoła umieszczone są tarasy widokowe, z których rozpościera się znakomity widok na żyjące w zagrodzie żubry. Na te przygotowane 20 ha w 1976 roku przywieziono cztery żubry  z Białowieży  i Borek. Dzisiaj na terenie rezerwatu, większość żyjących żubrów urodziła się już w Wolińskim Parku Narodowym. Średnio co roku rodzą się nawet 3 żubry.W zagrodzie pokazowej, która jest dostępna dla turystów żyją także orły bieliki oraz sarny i dziki.  Jedną z największych atrakcji jest orzeł bielik Jurand, który jest niewidomy i musi żyć w zagrodzie, ponieważ w naturalnym środowisku by sobie nie poradzi. Wokół zagrody pokazowej znajdują się obiekty przystosowane dla ruchu turystycznego m.in. ławki, stoliki, drobne punkty gastronomiczne.

Góra Gosań

Wydawałoby się, że tereny morskie w Polsce mają głownie charakter nizinny, nic bardziej mylnego. Na terenie Międzyzdrojów i okolic znajdują się liczne wzniesienia, które jednoznacznie przeczą stereotypom. Liczne wzgórza, które znajdują się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego to także walory krajobrazowe, tak często doceniane przez turystów.  Góra Gosań to najwyższe wzniesienie na polskim wybrzeżu. Wzgórze ma 95 m n.p.m., warto wybrać się na sam szczyt, wzgórze jest dość strome.  Ze szczytu rozciąga się niepowtarzalny widok na Woliński Park Narodowy. Wzgórze znajduje się tylko 4 km od Międzyzdrojów, warto udać się tutaj na pieszą lub rowerową wycieczkę.  Góra Gosań to wspaniały widok, na Międzyzdroje, Świnoujście, a przy dobrej pogodzie także na Ahlbeck, widzimy także Morze Bałtyckie oraz najwyższe wzgórza klifowe w Polsce.  Warto także podkreślić, że punkt widokowy jest czynny cały rok, a wejście na jego szczyt jest bezpłatne. Poza sezonem letnim niedaleko wzgórza działa niestrzeżony parking, w okresie letnim postój jest płatny.

Latarnia morska

Między Dziwnowem a Międzyzdrojami, znajduje się przepiękna latarnia Kikut. Latarnia Kikut to druga najstarsza latarnia w naszym kraju, to także druga od zachodu latarnia po polskiej części Morza Bałtyckiego.  Możliwość zwiedzania latarni była już w latach 60- tych. Jednak dziś nie ma możliwości wejścia na obiekt i podziwiania pięknej panoramy.  Latarnia morska znajduje się na terenie parku narodowego, toteż nie możemy do niej dojechać samochodem, warto zaplanować dłuższą wycieczkę w stronę Wolińskiego Parku Narodowego i obejrzeć przepiękną latarnię Kikut w Międzyzdrojach.  Najlepiej udać się do Wisełki i stamtąd oznaczonym szlakiem turystycznym udać się w stronę latarnii.

Strony www dla pensjonatów, hoteli, apartamentów
Strony www dla pensjonatów, hoteli, apartamentów

Mapa strony
Świnoujście noclegi